Balatonfüred környékén ajánlunk most 5 látnivalót, melyek az év bármely időszakában varázslatos élményt nyújtanak.
Kinizsi Pál 1478-ban pálosokat telepített a mezővárossá kinevezett Vázsonyba. A pálos-rendi Szent Mihály-kolostort a legendás törökverő hadvezér és apósa Magyar Balázs, a fekete sereg híres hadvezére alapította valamikor 1480-1483 között. A romtemplom a Bakony ősrengetegében, a „csend honában”, Vázsony várától nyugatra található.
A Szent Mihály tiszteletére szentelt nagyvázsonyi pálos kolostor a magyarországi késő gótikus egyházi építészet romjaiban is egyik lenyűgözõ emléke. Érdemes Balatonfüredről Vászoly felé indúlni – bár kissé kerülő az út – de a látvány mindenképp megéri.
2. Somlyó-hegyi kilátó Alsóörsön
Alsóörsön a református templomtól keleti irányba egy lépcsőn felsétálva a temető fölött található a Somlyó-hegyi kilátó.
Szép időben rengeteg fotóval és élménnyel gazdagabban térhetünk haza!
3. Palóznak
Nem csak nekünk tetszett meg a hely, hiszen már a régészeti leletek alapján közel 5000 éve lakott a település. Valószínű, hogy nemcsak a lélegzetelállító panoráma, hanem a víz közelsége és a kellemes klíma vonzotta ide elsősorban a vándorlókat.
A Balaton-felvidék hagyományos faluképének megőrzéséért Paloznak 1998-ban Hild-díjat kapott.
4. Egzotikus nevű promenád Balatonfüreden – Tagore sétány
Kevés olyan ember van aki még nem sétált ezen az egzotikus nevű partszakaszon. Nem véletlenül építették ide az egyik legfontosabb szervünk gyógyulását biztosító kórházat sem. A helyszínválasztásban nem Közép-Európa legnagyobb tavának vize volt a legfontosabb tényező, hanem a földből fakadó savanyúvíz. Érdekes módon a sétány elnevezése is a gyógyuláshoz köthető.
Szerintem a legoptimálisabb helyen állították fel Ötvös Csöpi szobrát a színészlegenda születésének 71. évfordulóján. Farkas Ádám Munkácsy-díjas szobrászművész alkotása a Vitorlás téren kapott helyet.
5. A tihanyi visszhang legendája
A Balatonba nyúló félszigetet legtöbben nyáron keresik fel, elsősorban olyankor amikor nem lehet strandolni. Viszont Tihany egyik legismertebb “látványossága” vagy “hallványossága” télen tiszta szép időben nyújtja a maximális élvezetet.
A település a Balatont két medencére osztó Tihanyi-félszigeten fekszik. A tájat vulkanikus erők formálták évmilliókkal ezelőtt; ennek ma is látható nyoma többek között a két kaldera, amelyekben a Belső- és a Külső-tó kialakult.
Élmény és fotó: Farkas Attila / gogogo.hu