Rengeteg “téglát” kellett a Sümegi várhegyre felhordani, hogy a mai formájában csodálhassuk meg az erődítményt.
Azok számára is van bőven látnivaló, akik az elmúlt évtizedekben több alkalommal meglátogatták a várat, hiszen 2023-ban átadták a megújult keleti szárnyat.
Az előző részben bemuattuk a vár történelmét. (Fellegvár a zarándokút felett – Sümeg 2. rész)
Most az erődítmény évtizedeken keresztül tartó rekonstrukciós munkálait mutatjuk be.
Sajnos ahogy a korabeli fotók is bizonyítják, a vár még az elmúlt évszázad közepén is nagyon rossz állapotban volt.
Az egykori Pannon tenger partját jelző vulkáni eredetű bazalt tanúhegyen álló erődítményt a Rákóczi-szabadságharc leverése után, 1713-ban az osztrák hadsereg a vár stratégiai jelentőségének megszüntetése érdekében felrobbantotta.
Ez jelentős károkat okozott, de a vár falai és egyes épületei még így is állva maradtak.
Az 1957-ben alakult Országos Műemléki Felügyelőség (OMF) munkatársai Kozák Károly régész és Koppány Tibor építészmérnök vezetésével 1957-ben kezdték meg a vár hét éven át tartó feltárását és helyreállítását.
A műemlék ezután hosszú éveken keresztül a Veszprém Megyei Idegenforgalmi Hivatal kezelésében állt.
Az elmaradt folyamatos karbantartási munkák hiánya miatt 1988-ra a vár élet-, és balesetveszélyes állapotba került.
A Hivatal a vár kezelését közben átadta Sümeg városának, amely annak üzemeltetésére nem vállalkozott és vállalkozót keresett erre – az akkor még teljesen ismeretlen – feladatra.
1989-ben a Papp család jelentkezett a vár üzemeltetésére. Az első években megkezdték a romok eltakarítását, az élet-, és balesetveszélyes helyek helyreállítását, majd az Országos Műemlékvédelmi Hivatal engedélyével megkezdődtek a felújítási munkálatok is.
A vár tornyai új tetőket kaptak, a gyilokjárók, lépcsők, faszerkezetek megújultak, a fedett helyiségekben színvonalas kiállításokat rendeztek be.
A vár 2023 előtt rekonstruált részeit már bemutattuk, akkor még a keleti szárny csak építés alatt állt.
Ebben a részben a 2023. március 28-án átadott keleti szárnyat járjuk végig.
„A vár messziről, a körkörös irányból érkezőnek megmutatta magát, megmutatta erejét. Magabiztosan, egyértelműen… Naponta többször láthatom. Szükségem van rá, hogy lássam. Nemcsak azért, mert szépségével erőt, bátorítást ad, a diákévek eleven emlékével, hanem főképpen azért, mert jelkép. Az emberi teljesítmény, az emberi jelenlét folyamatosságának, történelmi léptékének megjelenítője. Magam, magunk fölé emel. A szó szoros értelmében magasan tartja a mércét.” Dr. Högyész László: Sümeg évszázadai , 1989. Veszprém
A Nemzeti Kastély és Nemzeti Várprogram keretein belül országosan összesen 17 kastély és 12 vár újul meg, köztük a Sümegi Vár is.
A vár keleti szárnya teljesen ujjáépült, beleértve a Csabi-tornyot és a hozzá kapcsolódó ÉK-i gyilokjárókat is.
Azért aki igazán szeretne „belekóstolni” a vár korabeli életébe annak érdemes innia egy icce bort. (Az icce vagy Itce, régi magyar űrmérték, kb. 0,84 l.)
Az icce bor után valószínű már az egész várlátogatás „interaktívvá” válik… De akik óvatosabban kezdik a túrát azoknak is van bőven látnivaló… A vár kiállításai megújultak, modern és interaktív elemekkel gazdagodva. A belső terekben az építéstörténetet és a középkor mindennapjait bemutató tárlat vármakettekkel és vetítőteremmel várja az idelátogatókat.
Az újjáépített emeleti terekben élményalapú vártörténeti kiállítás kapott helyet, a XVI. századi váréletet bemutató animációkkal.
Ebben a videóban egy rövid összefoglalót láthatnak a vár rekonstrukciós folyamatairól:
A földszint helyiségeiben az eredeti funkciónak megfelelően a kovácsműhely, a sütőház, a pék szobája, a reneszánsz kori konyha, a szakács szobája, valamint az udvarbíró szobája látható.
A felújított terek és az új kiállítások mellett számos programot és rendezvényt szerveznek, hogy a látogatók még jobban megismerhessék a várat és annak történetét.
A várudvar alkalmas várjátékok, lovagi tornák, szabadtéri színpadi előadások megrendezésére.
A vár látogatói számára fontos infrastrukturális fejlesztések is történtek, mint például a vizesblokkok felújítása és új parkolók kialakítása. Persze van olyan rész is, ami szerencsére nem változott az elmúlt évtizedekben.
Összességében elmondhatjuk, hogy a Sümegi vár több szempontból is különlegesnek számít:
A vár egy vulkáni eredetű tanúhegyen áll, ami már önmagában is lenyűgöző látványt nyújt.
A hegy tetejéről gyönyörű kilátás nyílik a környező tájra.
A természet szépsége és a vár impozáns látványa együttesen varázslatos atmoszférát teremt.
A vár az évszázadok során számos ostromot élt át. Ez a viharos történelem különleges hangulatot kölcsönöz a falaknak.
A várban több építészeti stílus is megfigyelhető, a gótikától a reneszánszon át a barokkig. Ez a stílusok keveredése teszi a várat igazán egyedivé.
A várban egész évben számos programot és rendezvényt tartanak, például lovagi tornákat, középkori lakomákat és kézműves vásárokat.
Ezek a programok élettel töltik meg a várat, és felejthetetlen élményt nyújtanak a látogatóknak.
A vár falai között sétálva szinte érezni lehet a történelem súlyát, és elképzelni, milyen lehetett az élet a középkorban.
A várban tett látogatás felejthetetlen élményt nyújt kicsiknek és nagyoknak egyaránt.
A vár falai között sétálva, a régi köveket megérintve, elképzelhetjük, milyen lehetett az élet évszázadokkal ezelőtt.
Összességében a Sümegi vár varázslatos hangulatának megélése egy összetett élmény, amely magában foglalja a történelem, a természet, a programok és a misztikum együttes hatását.
Visszatekintve az elmúlt években fotózott képekre, azt hiszem rövidesen felkeresem a várat fényképezőgép nélkül is, és kiülök valamelyik várfalra csak úgy átélni a hely varázslatos hangulatát.
Élmény és Fotó: Farkas Attila / www.gogogo.hu
Forrás: Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram
Térkép: Sümeg