A kilátóteraszt elhagyva visszafelé a főtér felé egy rövid lépcsőhöz érünk. Itt érdemes balra kanyarodnunk.
Ez a rövid lépcsősor vezet a templomtérre.
Itt található az Óváros kiemelkedő műemléke a háromhajós, gótikus Szent Vitus-templom.
A szűk és szorosan beépített utcácskák között magasodó épület mellől lehetetlen teljes szépségét megcsodálni, igazán impozáns képet majd a Moldva túlpartjáról kaphatunk róla, ha – az óvárost elhagyva – visszatekintünk.
A templomot a 14. században építették, majd a 15. század elején átalakították. A gyönyörű épület szinte minden Český Krumlovról készült képeslapon szerepel.
A templom névadója Szent Vitus – vagy Szent Vid – vértanú. A gyógyszerészek, vendéglősök, sörfőzők, vincellérek védelmezője, a rézművesek, a táncosok, színészek és komédiások pártfogója. Segítőszentként számos betegségben, többek között a nyavalyatörés (közismert nevén vitustánc) ellen kérték a közbenjárását. A háziállatok patrónusa. A csehek, Prága, Szászország és Szicília védőszentje.
A legenda szerint gazdag, pogány családba született (i. sz. 290., Mazara del Vallo /Szicília, Olaszország/). Gyermekként megkeresztelkedett, de apja minden eszközt megragadott, hogy hitétől eltántorítsa. Többször megkínozták, ezért végül dajkájával és nevelőjével Lucaniába menekült. Diocletianus császár magához kérette, hogy fiából kiűzze az ördögöt. Vid rátette a kezét a fiúra és elfújta róla a „gonosz szelet”. Mivel továbbra sem áldozott az isteneknek, ismét megkínozták és mesterével együtt tömlöcbe vetették. Éjjel a tömlöcöt nagy fényesség világította meg, láncai maguktól lehullottak. Mikor a császár ennek hírét vette, forró olajjal teli üstbe dobatta, ahonnan épségben szabadult ki. Egy angyal segítségével társaival együtt visszatért Lucaniába, ahol 303. június 13-án halt meg. A középkor vége óta a tizennégy segítőszent egyike, a fiatalkori tisztaság védelmezője.
A leggyakrabban üstben ülő fiúként ábrázolják, kezében pálmaággal, könyvvel és hollóval, sassal vagy kakassal. Utóbbival azért kapcsolták össze, mert az általa kiszorított szláv fényistenhez, Svantevithez hasonlóan neki is kakasokat áldoztak. Ritkábban megjelenik a szász királyok védőszentjeként, hermelinnel és országalmával.
Csehország szerte több helyen is emléket állítottak neki. Ezek közül a prágai Szent Vitus – székesegyház talán a legismertebb.
A Český Krumlov-ban álló Szent Vitus-templom alapítási ideje 1309, de a XV. század elején teljesen újjáépült.
Tornyának alsó része négyszög alakú, román stílusú ablakokkal. Feljebb ötszögű, magas, boltíves ablakokkal. Legfelső, gótikus részét 1894-ben készítették.
Északi hajóoldalának freskói 1420-ból valók, a főoltár pedig 1560-ból származik.
A főhajóban áll Rosenberg Vilmos és felesége reneszánsz mauzóleuma.
A templom mellé épült Szent János-kápolnában az 1833-ig elhunyt Schwarzenberg hercegek szívét helyezték el.
A templomtérről a szűk sikátorokon keresztül továbbsétálunk a Moldva partja felé.
Egy rövid időre elhagyjuk a belvárost és átkelünk a Moldva hídján.
A Beneš-híd egyike a Český Krumlov történelmi központjához vezető három bekötőútnak, ezért kulcsfontosságú a lakosok és a látogatók számára a város elérhetőségének szempontjából.
Talán a hídról készíthetjük a legszebb képet a templomról.
A híd végétől a Moldva partján sétálunk majd tovább a Městský park felé a következő részben.
Élmény: Hellner Krisztina és Farkas Attila
Kutatómunka és szöveg: Aranyás Zsuzsa
Fotó: Farkas Attila / www.gogogo.hu
Forrás: visitczechrepublic
Térkép: Český Krumlov