Kis falvakban is történhetnek nagy dolgok:) A Balaton nyugati medencéjében található település már évtizedek óta egy olyan betlehemet épít évről évre a falu templomában, amit messze földről jönnek meglátogatni.
Vörsről, mint folyamatos településről a X-XI. századtól számolhatunk. A falu a középkorban nem a mai helyén, hanem attól észak-nyugatra, a Máriaasszony-szigeten volt.
Szent Márton tiszteletére szentelt, ma műemléki védelem alatt álló római katolikus templom 1720-ban épült késő barokk stílusban. Mai formáját 1906-ban nyerte el.
Advent első vasárnapjára 1948 óta a templomban építik fel Európa legnagyobb természetes anyagokból, mohából, zuzmókból, élethű figurákból készülő beltéri betlehemét, amely Európa egyik, ha nem a legnagyobb templomon belüli betleheme.
Nézzünk egy kis történelmi visszatekintést a hagyomány kialakulásáról.
Betlehem település legkorábbi említése már az Amarna-levelekben feltűnik (Kr. e. 1350–1330). (Az ún. Amarna-levelek az i. e. XIV. század közepén rövid ideig fővárosként szolgáló óegyiptomi Ahet-Aton (ma El-Amarna) romjai közül kerültek elő. Egy egyiptomi parasztasszony találta meg 1887-ben Amarna romvárosának téglái közt ásva a 382 db, főként akkád nyelven ékírással írott agyagtáblán Ehnaton fáraó korának államigazgatási feljegyzéseit.)
Kr. e. 750 körül Mikeás próféta jövendölésében is szerepel: „De te, Efratának Bethleheme, bár kicsiny vagy a Júda ezrei között: belőled származik nékem, aki uralkodó az Izráelen; akinek származása eleitől fogva, öröktől fogva van.”
A bibliai hagyomány szerint itt született meg Dávid nemzetségéből Jézus Krisztus. Születésének dátumát a VI. században határozták meg és ez lett a nyugati időszámítás alapja.
A dátum kiszámítása azonban később pontatlannak bizonyult: Jézus legalább négy, legfeljebb nyolc évvel a meghatározott időpontot megelőzően született.
Itt zajlott le rövidesen a betlehemi gyermekgyilkosság, amelyben sok kisded lelte halálát.
A világ egyik legrégebben működő temploma, amelyet a legenda szerint Jézus születésének helyén emeltek a Születés temploma.
Építését Szent Ilona Augusta szorgalmazta 326-ban. Makariosz püspök kezdte meg a munkálatokat, melyeket 333-ban fejeztek be.
A nyolcszög alaprajzú templom Betlehem leghíresebb látnivalója.
A II. század elején, a Bar Kohba-felkelés idején a rómaiak elpusztították. Az ókeresztények azonban gondosan őrizték a szent helyek emlékét.
Amikor az egyház szabadságot kapott, Nagy Konstantin felépíttette itt a születés bazilikáját. Betlehem hamar szerzetesi központ lett.
Assisi Szent Ferenc nevéhez fűződik az első betlehemi jászol felállítása.
Amikor az itáliai Greccio városában 1223-ban arra kérte egy barátját, a nemes Jánost, hogy rendezzen be egy barlangot, készítsen jászolt, hozzon szalmát, szamarat és ökröt, és értesítse a pásztorokat , elevenítse fel Jézus születésének történetét.
A ferences rendi templomokban mindmáig ott vannak a szentestére felállított betlehemek.
A középkori Magyarországról a betlehemezésre történő utalás nem maradt fenn.
Az első magyar szövegek a XVII. századból származnak, és iskolai előadás céljára készültek. A XIX-XX. században már paraszti betlehemezésről beszélünk, mert magyar népszokásként a falvak életében maradt meg.
Európa legnagyobb beltéri Betlehemének története egészen 1948-ra nyúlik vissza.
Egy falubeli kezdeményezés hatására lebontották a Jézus Szíve oltárt a templomon belül, és annak helyére egy kisebb Betlehemet építettek.
Ma már több mint 60 négyzetméteren csodálhatják meg látogatói advent első vasárnapjától kezdve egészen január végéig.
Az óriási Betlehem gipszből, az ember és állati figurákat leszámítva pedig kizárólag természetes anyagokból készül.
A 3 köbméternyi tuja, 20 darab fenyőfa és négy köbméternyi faanyag felhasználásával készült betlehem építése 10 napon keresztül zajlik, és kizárólag a falubeliek kitartó és jól megszervezett csapatmunkája.
Minden évben teljesen más elrendezéssel, folyamatos újításokkal várja több tízezres hazai és külföldről többnyire német, francia vagy éppen amerikai látogatóit.
A vörsi betlehem 2023. december 3-tól 2024. január 28-ig mindennap látogatható 9:00 – 17:00 óráig a Szent Márton Püspök Templomban. December 24-én – szenteste – a betlehem 10.00-12.00 között látogatható!
Élmény és Fotó: Farkas Attila
Helyszín: Vörs
FORRÁS: Wikipedia