A Budějovice kaputól a Moldva hídig – Český Krumlov – 3. rész

Bárhonnan is érkezzünk, Český Krumlovba belépve igazi időutazásban lehet részünk. Érdemes kicsit elmerülnünk a rendelkezésre álló információs anyagokban, hogy semmi ne kerülhesse el a figyelmünket, mert látnivaló és érdekesség akad itt bőven. Ha autóval érkezve a térképen a 2-es számmal jelölt parkolóban hagyjuk járművünket (itt is találunk mosdót), akkor Krumlov régebbi  városfelébe – az un. Latránba – a tornyos Budějovice kapun keresztül tudunk belépni. Eredetileg kilenc kapuja volt a városnak, ezek közül a Budějovice-kapu az egyetlen, amely máig fennmaradt, a többit a 19. század folyamán elbontották.

Ezt a kaput 1598 és 1602 között építették.  A kétszintes, négyoldalas torony kívülről az erődépítészet észak-olasz jellegét tükrözi. A homlokzatot bástyákkal végződő, masszív védőfal fedi, hatalmas erődítmény benyomását keltve az ellenség elrettentésének céljából.

Ugyanakkor a város felé néző homlokzata – piros színével és ” mosolygós” napórájával – játékos arcát mutatja a város lakóinak. A kapu belsejét freskó díszíti.

Český Krumlov eme városrészének főutcája – számos érdekes történettel bíró házzal –  a városrész nevét viselő: Latrán.

A tőle keletre található Klásterni ulicé-n elindulva, az 1350-ben alapított minorita- és a régi klarissza kolostorokhoz érkezünk. Hozzájuk tartozik az 1350 körül épült – mai alakjában barokk –  Úr-temploma. A templom egyik oltárképe a nápolyi II. Károly és Mária  (V. István király lánya) magyar hercegnő  fiának, Szt. Lajosnak (toulousei püspöknek) a trónról való lemondását ábrázolja. 

A templomtól délre áll az egykori fegyvertár,  a későbbi sörfőzde épülete, keletre pedig a Moldva partján egymagában tűnődik az  idők múlásán a csúcsos tetejű, kerek bástyatorony. A kolostor körüli negyedet Újvárosnak nevezik.


A Latrán végén a keskeny Moldva híd (Lazebnický most vagy Borbélyok hídja) mellett emelték a gótikus, majd több ízben megújított, végül 1785-1788 között bezárt, hagymakupolás Szent Jodocus   (sv. Jošta) templomot. Miután II. József szekularizációs rendelete kapcsán a templomot megszüntették, az épületet eladták egy krumlovi polgárnak. A városlakók azonban ragaszkodtak szeretett templomtornyukhoz és kikötötték, hogy annak eredeti formájában fenn kell maradnia.

St. Jost Church / Kostel sv. Jošta

Az egykori templom épülete ma már csak lakásként illetve üzletként funkcionál. A torony kilátóként is szolgál amellett, hogy Krumlov egyik dísze és jelképe.

Akár a várból nézünk az Óváros felé, akár fordítva – az Óvárosból a vár felé – a Szent Jodocus (Jošt) templom tornya szép és meghatározó látványt nyújt.

A Lazebnický hídon és a Radniční ulice-n  (Városház utcán) át sétálhatunk be a tulajdonképpeni polgári Óvárosba.

A hangulatos hidat – melyen átmegyünk – egyik oldalán Nepomuki Szent János szobra, másik oldalán feszület díszíti.

Socha svatého Jana Nepomuckého na Lazebnickém mostě v Českém Krumlově

Érdemes a hídon elidőzni, mert bármerre is nézünk, lenyűgöző látványban lehet részünk.

State Castle and Chateau Český Krumlov

Folytatás: A Főtértől a Szeminárium kertig – Český Krumlov – 4. rész

 

Élmény: Hellner Krisztina és Farkas Attila

Kutatómunka és szöveg: Aranyás Zsuzsa

Fotó: Farkas Attila / www.gogogo.hu

Forrás: visitczechrepublic

Térkép: Český Krumlov