Mintha “megkövesedett felhők” hullottak volna a domboldalra – Szentbékkállai-kőtenger

Minden évszakban szabadon látogatható a Szentbékkálla közelében található látványos geológiai képződmény. A központból a naplemente irányába induljunk, hiszen késő délután szép hosszú árnyékokkal találkozhatunk. 

“Megkövesedett felhők” szabálytalan alakzatainak tengere borítja a domboldalt. Erre a területre egy kőkapun keresztül léphetünk be.  

 A Balaton-felvidéki Nemzeti Park törzsterületéhez tartozó Káli-medencének kiemelkedő természeti értékei a Szentbékkállai-kőtenger kövei. 

A Szentbékkállai-kőtenger sziklái a Pannon-tengerből emelkedtek.

 Létrejötte a hajdani vulkanikus utóműködésnek köszönhető, amelynek hatására a feltörő hévizes források a Pannon-tenger lerakódott fehér homokját cementálták, így jött létre a ma is látható kemény, szilícium-dioxid kőzetanyag.

A folyamatos erózió során, elsősorban a pleisztocén kor időjárásának hatására változatos kőformák jöttek létre, amelyek a mai turistalátványosság alapját képezik.

Az egyedülálló geológiai formakincs beleékelődik az Országos Kéktúra útvonalába Badacsonytördemic és Nagyvázsony között. 

Egyik közismert, gigantikus kőtömb a Kelemen-kőnek keresztelt ingókő, amelyet egyesült erővel képesek billegtetni a látogatók, mivel a csak három ponton nyugvó monstrum valójában egy tíz tonnás kőpad. 

Nekem inkább egy óriás megdermedt kétfejű sárkány jutott eszembe, mikor körbesétáltam a békés óriást.

 A természetvédelmi terület mintegy védeni látszik nemcsak az itt élő flórát és faunát, de magukat a megmaradt köveket is. 

A kőtenger nagyobb vonzáskörzetében ugyanis a sziklákból előszeretettel készítettek malomköveket egészen a 19. századig bezárólag és ezért errefelé gyérebb a kőóriások száma. 

A Szentbékkállai-kőtenger a Káli-medence legértékesebb geológiai kincse.

Ilyen természeti formákat Pákozd közelében is láthatunk.

Miközben a nyári szélben pihenünk valamelyik sziklán, az égbolton keresgélhetjük a körülöttünk szétszórt “megkövesedett felhőalakzatok” párját.

A parkoló nem túl nagy, így népszerűbb napokon lehet, hogy szerencsésebb inkább a településen hagyni a járművet. A kőtenger területén kizárólag gyalogosan vagy kerékpárral (a kijelölt ösvényen tolva!!!) szabad közlekedni. A sziklákon kerékpározni tilos!

Élmény és Fotó: Farkas Attila / www.gogogo.hu

Információk: wikipedia,

Térkép: Szentbékkállai-kőtenger