Ha autóval érkezünk a szigetre, akkor érdemes azt a Parcheggio Talete parkolóban letenni, ahol applikációval is tudunk parkolást indítani. Onnan Ortigia könnyen felfedezhető gyalogosan. A túloldalon egyből a helyi piaccal kezdhetjük is a városnéző minitúrát.
Mercato di Ortigia: Ez a fedett piac helyi termékeket, például friss élelmiszereket, sajtokat, kolbászokat és tenger gyümölcseit árusít. A piac remek hely a szicíliai ízek megismerésére.
Ha pedig egy kis kóstolót szeretnétek, akkor keressétek ezt a standot, ahol környékbeli termelők készítményeit is árulják.
A város szűk utcáin rendre találkozhatunk helyi kézművesek termékeivel:
A város egyik leghíresebb nevezetessége a Duomo di Siracusa. A katedrális építése a 7. században kezdődött, és azóta számos stílusjegyet öltött magára, beleértve a bizáncit, a normannt és a barokkot. A katedrális homlokzata lenyűgöző barokk alkotás, belseje pedig gazdagon díszített mozaikokkal és freskókkal.
Apollón-templom: Ez az ősi görög templom az i.e. 6. századból származik, és Szicília egyik legfontosabb régészeti lelőhelye. A templom eredetileg Athéna istennőnek volt szentelve, de a rómaiak az Apollón-kultuszhoz alakították át. Csak néhány oszlop maradt meg az eredeti épületből, de ezek is lenyűgöző tanúságtételei az ókori görög építészetnek.
A Fontana Arethusa: A legenda szerint Arethusa, Artemis istennő nimfája volt, aki vadászat közben fürdött egy tóban, amikor Alpheiosz, a folyóisten meglátta és beleszeretett. Arethusa nem viszonozta a szerelmét, és elmenekült előle. Alpheiosz üldözni kezdte, de Artemis segített Arethusának elmenekülni, és átváltoztatta egy forrássá. Alpheiosz ekkor a tengerbe ömlött, hogy örökké egyesülhessen Arethusával a víz alatt.
A papiruszt évszázadok óta használják Ortigiában, és a sziget kultúrájának fontos része, és egyike a legritkább növényfajoknak a világon. A növényt a sziget enyhe éghajlata és a tengerfenékből feltörő friss vízforrások tartják fenn. A növényt hagyományosan papír, kosarak és egyéb tárgyak készítésére használják. Az ortigiai papirusz egyedülálló és értékes kincs. Ez egy emlékeztető a sziget természetes szépségére és gazdag történelmére.
Maniace Vár: Ez a vár Ortigia szigetének legdélebbi földnyelvén található. II. Frigyes császár építtette 1232 és 1240 között. A vár négyszögletes alaprajzú, négy toronnyal. A vár belsejében egy kápolna és egy nagy terem található. A Maniace Vár ma múzeumként üzemel, és látogatható a nagyközönség számára.
További képek:
Fotók: Nagy Ádám
A képek készítésének ideje: március eleje
Az utazásunkat segítette: