AEROSPORT.HU
A HOLNAP.HU

Nagy Imre Kaposváron született, szegényparaszti családban. Az első világháborúban orosz hadifogságba esett, ahol megismerkedett a kommunista eszmékkel. 

A sztálinista Rákosi Mátyás rendszerének enyhítésére tett kísérlete, az „új szakasz” politikája miatt kegyvesztett lett, és 1955-ben minden tisztségéből leváltották. Az 1956-os forradalom kitörésekor azonban ismét miniszterelnök lett, és bejelentette Magyarország kilépését a Varsói Szerződésből, valamint a többpártrendszer visszaállítását.

A forradalom leverése után Romániába hurcolták, majd 1958-ban egy koncepciós perben halálra ítélték és kivégezték. 1989-ben rehabilitálták, és azóta az 1956-os forradalom és szabadságharc egyik legfontosabb szimbólumának számít.

Bár több helyen is található Nagy Imrét ábrázoló szobor vagy mellszobor, a legismertebb és legtöbbet vitatott a budapesti egész alakos köztéri szobra. Ennek a szobornak a története meglehetősen kalandos, tele van politikai felhangokkal.

Nagy Imre mártírhalált halt miniszterelnök, akit a forradalom leverése után kivégeztek. A szobor az ő emlékét és a forradalom eszméit őrzi. Fontos emlékműve az 1956-os forradalomnak és szabadságharcnak.

A szobor alkotója Varga Tamás a kortárs magyar szobrászat egyik meghatározó alakja. Művészetét a figurativitás, a humor és a groteszk elemek jellemzik. Szobrai gyakran provokatívak, és elgondolkodtatják a nézőt. Alkotásaival jelentősen hozzájárult a magyar köztéri szobrászat megújulásához. 

Eredetileg Nagy Imre születésnapjának évfordulóján 1996. június -án a Vértanúk terén (ma Kossuth tér) állították fel a szobrot ami egy könnyed ívű hídon állt, és Nagy Imre alakja az Országház felé nézett. Ez volt az első egész alakos Nagy Imre szobor Magyarországon, és sokáig a rendszerváltás egyik szimbólumának számított.

2019-ben a kormány a Kossuth tér rekonstrukciója keretében úgy döntött, hogy a szobrot áthelyezi a Jászai Mari térre. Ez a döntés hatalmas felháborodást váltott ki a közvéleményben, sokan tiltakoztak az áthelyezés ellen.

A szobor körüli viták és az áthelyezése is jól mutatja, hogy a múlt feldolgozása és az emlékezetpolitika még mindig megosztó téma a magyar társadalomban. 

Nagy Imre a magyar történelem egyik legellentmondásosabb alakja. Kommunista politikusként kezdte pályafutását, de a sztálinista rendszerrel szembeszállva a reform és a szabadság szimbólumává vált. Emlékét máig tisztelet övezi Magyarországon. 

Nagy Imre budapesti köztéri szobra nemcsak egy emlékmű, hanem egyben a magyar történelem és politika egy darabja is.

Élmény és Fotó: Farkas Attila / www.gogogo.hu

Információk: wikipedia

Térkép: