Körülnéztünk a  főváros legismertebb ünnepi vásáraiban.

Az advent szó jelentése „eljövetel”. A latin „adventus Domini” kifejezésből származik, ami annyit tesz: „az Úr eljövetele”. 

Advent a karácsony napját (december 25-ét) megelőző negyedik vasárnaptól karácsonyig számított időszak. A karácsonyi ünnepkör advent első napjával kezdődik és vízkeresztig (január 6-ig) tart. Advent első vasárnapja, amely Szent András napjához legközelebb eső vasárnap, egyúttal az egyházi év kezdetét is jelenti. Advent első vasárnapja mindig november 27. és december 3. közé esik. 

Az advent eredete a IV. századig nyúlik vissza. A gallikán liturgiában a vízkeresztkor (január 6.) tartott felnőttkeresztelésre előkészítő négyhetes időszak volt. Az V. században a karácsony vált jelentősebb ünneppé, ezért ehhez kötődött az először hathetes, majd Szimpliciusz pápától kezdve négyhetes formája. VII. Gergely pápa négyben határozta meg az adventi vasárnapok számát. 

Advent harmadik vasárnapján, örömvasárnapon (gaudete vasárnap) az Úr eljövetelének közelségét ünneplik. Ezen a napon a szentmise kezdőéneke a Gaudete in Domino kezdetű, a Filippekhez írt levélből: „Örvendjetek mindig az Úrban, … mert az Úr immár közel van hozzánk!”

December 24-e az advent utolsó napja, még nem karácsony. Ennek megfelelően a régebbi egyházfegyelemben ez még böjti nap volt, így a nap hagyományos ételei (pl. hal, mákos guba) is böjtösek.

A sötétség beálltával fokozódik a várakozás, mely a Jézus Krisztus születését ünneplő éjszakai misével ér véget.

Az adventi koszorú ősét 1839-ben készítette Johann H. Wichern németalföldi evangélikus lelkész: egy örökzöldekkel díszített szekérkeréken 24 gyertyát helyezett el, melyek közül minden nap eggyel többet gyújtott meg karácsonyig. Ma az adventi koszorú általában fenyőágból készített kör alakú koszorú, melyet négy gyertyával, 3 lilával és egy rózsaszínnel díszítenek. A gyertyákat vasárnaponként (vagy előző este) gyújtják meg, minden alkalommal eggyel többet. 

A karácsonyi vásárok német nyelvterületen jelentek meg először a késő középkorban Christkindlmarkt avagy Weihnachtsmarkt néven.

A drezdai Striezelmarktot 1434-ben tartották meg első ízben és ezt tekintik az első valódi karácsonyi vásárnak. Németország, Svájc és Ausztria számos településén az advent kezdete a karácsonyi vásárok kezdetét is jelenti egyben. 

ADVENT BAZILIKA

Magyarországon a legismertebb karácsonyi vásár a fővárosban a Szent István Bazilika előtt megtartott Advent Bazilika, mely Európa egyik leglátogatottabb és legkedveltebb karácsonyi vására.

Az Advent Bazilika idén negyedik alkalommal a legjobb karácsonyi vásár díjat nyerte  Európában.  Budapest – Advent Feast at the Basilica

Fotó: Advent Bazilika

A téren 120 hazai kézműves-kiállító várja a látogatókat.

 A Szent István Bazilika előtti forgatag december 31-ig tart nyitva.

VÖRÖSMARTY CLASSIC XMAS

A Vörösmarty téren idén sem kell nélkülöznünk a monumentális karácsonyfát, ami igazi klasszikus karácsonyi színvilággal várja a látogatókat 2024. január 1-ig. 

A Budapest főutcájának tartott Váci utca karácsonyra mindig ünneplőbe öltözik, csodálatos fényeivel, építészeti különlegességeivel már önmagában is lenyűgöző, ám amikor megérkeznek a térre a kézműves és gasztronómiai kiállítók akkor egyszerűen nem lehet betelni vele. Mindenkit magával ragad a vásári forgatag, a karácsonyi hangulat, az ízek, illatok és fények fantasztikus összjátéka.

Akik a kulináris élmények után mozgásra vágynak, azoknak remek választás a “koripálya” a Városháza téren. 

BUDAPESTI KARÁCSONYI VÁSÁR ÉS VÁROSHÁZA TÉLI ÉLMÉNYPARK

Fotó: Téli élménypark

A Budapest Brand Zrt. Budapest 150. születésnapja alkalmából a vásár mellett egy különleges élménnyel is készül a budapestiek számára. Idén először mutatkozik be a Városháza Parkban a „Téli élménypark”, egy jégfolyosóval kiegészített jégpálya, amely páratlan látványvilágával várja a korcsolyázás szerelmeseit.

SLOWXMAS 2023  

És még mindig a belváros. Hatodik alkalommal ünnepelhetjük a karácsonyt a SlowXmasszel, Budapest ikonikus utcáinak karácsonyávál.

Az összefogásban olyan helyszínek vesznek részt, mint az Art & Antique Street (Falk Miksa utca), a Bartók Béla Boulevard (Bartók Béla út), a Fashion Street (Deák Ferenc utca) és a Ráday Soho (Ráday utca), de máshonnan is csatlakoznak vállalkozások a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara által létrehozott Bevásárlóutca Menedzsment (BUM) koordinálásában megvalósuló programsorozathoz. 

A SlowXmas idén is arra biztat, hogy a karácsony előtti rohanás helyett válasszuk az ünnep csendesebb, lassabb formáját, nyissunk a kultúrára és a művészetre. A tematikus utcák november 24. és december 24. közötti időszakban megvalósuló programjai kiállításokkal, finomságokkal zenével, kézműves-foglalkozásokkal várják az érdeklődőket.

Aki pedig szeretné a karácsonyi forgatag után kiszellőztetni a fejét, annak bármikor jó választás a Dunapart.

Élmény és Fotó: Farkas Attila

Helyszín:  Budapest

Információ: Wikipédia