Előző cikkünkben a bazalthegy kialakulásáról írtunk. Most a különleges geológiai képződményt kilátópontként fogjuk “használni”. Miután végigsimogattuk a 20–40 cm átmérőjű bazaltoszlopokat a hegy belsejében, elindultunk a 338 méter magasságban lévő panoráma kilátó felé.
A Hegyestű vagy Hegyes-tű egy tanúhegy a Balaton-felvidéken, a Káli-medence keleti peremén, Monoszló és Zánka között, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén. A korábbi bazaltbányászat miatt elveszítette eredeti kúp formáját, azonban a nyersanyag-kitermelésnek köszönhető, hogy feltárult a hegy belső szerkezete, s láthatóvá vált az egykori vulkáni kürtőben megrekedt, s kihűlése során oszlopokká szilárdult bazalt.
A parkolószintről egy jól kiépített lépcsőn jutunk el az alap kilátószintre.
A panorámaasztalon Somogyi Győző Kossuth-díjas grafikus és festőművész rajza látható, melynek segítségével könnyebben megtalálhatjuk a Káli-medencére nyíló panoráma elemeit: hegyeket, tavakat, településeket. A térkép segítségével azonosíthatjuk a Káli-medencét övező hegyeket. Itt látható délről a Fonyódi-hegy, onnan nyugatra a Badacsony, a Gulács, a Keszthelyi-hegység, a Csobánc, a Fekete-hegy, a Boncsos-tető, a távolban még a Tátika is felismerhető.
Minden korosztály nekivághat bátran a csúcsnak, mert számtalan pihenési lehetőség van a lépcső mellett. És közben a lombok közöt már a részleges panorámában is gyönyörködhetünk. A hegyen megtalálhatók a Balaton-felvidékre jellemző karsztbokorerdők a jellegzetes cserszömörcével, míg a Balatonra néző oldalon cseres és kocsánytalan tölgyesek.
A Hegyestű bazaltkúpjának tetejéről csodálatos tájképen figyelhetjük meg a Balaton-felvidék jellegzetes tájrészleteit, a természet és ember együttélésének tipikus képét. A hegy tetején Árpád-kori cserepeket, illetve egy nagyjából kör alakú falgyűrűt találtak a régészek.
Élmény és fotó: Farkas Attila / gogogo.hu
Térkép: Hegyestű
Információk: wikipedia